Biuro Podróży Chortycia
Plac Na Bramie 8
37-700, Przemyśl


Dlaczego warto spędzić urlop w Rumunii

Świetnie rozwinięta turystyka

Rumunia to Morze Czarne, Delta Dunaju, Karpaty, starożytne klasztory, wielowiekowe tradycje kulturowe regionu Maramures i zaczarowany urok słynnej legendy hrabiego Drakuli z Siedmiogrodu; to słynne wina, tradycyjna rumuńska kuchnia, przyjaźni i gościnni ludzie. W Rumunii można opalać się nad Morzem Czarnym, zdobywać szczyty górskie i zwiedzać głębokie jaskinie, podziwiać malowniczą deltę Dunaju lub odwiedzić tradycyjne gospodarstwa miejscowych farmerów, skosztować pysznej lokalnej kuchni i degustować aromatyczne wina.

Rumunia oferuje wiele możliwości. Na wybrzeżu Morza Czarnego można spędzić wspaniałe wakacje od czerwca do września a na nartach szusować w Karpatach zimą - od grudnia do marca. Lokalna wiosna i jesień przypadną do gustu tym, którzy chcą podróżować po malowniczych rumuńskich trasach. Stolica kraju, Bukareszt, jest szczególnie urocza wiosną i jesienią, chociaż zimą również ma coś pięknego w swojej formie.

Czy pociągają Was tajemnice, mistycy, czy fascynuje Was legend o księciu Draculi? W takim razie powinniście zaplanować wizytę w domu tego legendarnego wampira, czyli właśnie w Rumunii. Marką turystyczną kraju jest Drakula, a jego legenda przenika tu niemal wszystko. Ale nawet jeśli nie jesteście zainteresowani legendami czy mitami, z pewnością spodoba Wam się w Rumunii. Kraj ten jest niezwykle różnorodny i oferuje wiele opcji dla różnego rodzaju turystów: bogate programy wycieczek dla pragnących poznawać historię, hotele na każdy gust i każdy budżet, dobrze wyposażone plaże dla amatorów wypoczynku, piękna przyroda, nowoczesne górskie szlaki, na których można uprawiać narciarstwo dla zwolenników sportów zimowych.


Ciekawa historia

Historia Rumunii nie była tak spokojna jak jej geografia. Od stuleci narody migrujące często atakowały kraj. Historyczne dzielnice Mołdawii i Wołoszczyzny oparły się inwazji Turków osmańskich. Zanim stał się regionem autonomicznym, Transylwania była pod okupacją pod jarzmem Habsburgów i Osmanów.

Historia państwa po II wojnie światowej jest lepiej znana jako dyktatura Nicolae Ceauşescu. Powstanie narodowe w grudniu 1989 r. doprowadziło do obalenia reżimu dyktatorskiego. W 1991 r. Rumuńska konstytucja ustanowiła republikę z systemem wielopartyjnym, gospodarką rynkową, prawem do wolności wypowiedzi, wolności wyznania, własnością prywatną.

 

 

Wyjątkowe atrakcje

Rumunia to kraj o ciekawym dziedzictwie kulturowym i historycznym, malowniczej przyrodzie i wielowiekowych tradycjach. Wiele plemion, które przeszły przez terytorium państwa w okresie Wielkiej Migracji, pozostawiło swoje tradycje i kulturę na tej ziemi. Wiele unikalnych zabytków przyciąga do Rumunii turystów z całego świata.

Stolica Bukaresztu znajduje się na ziemi starożytnej Wołoszczyzny na południu, w otoczeniu dziesiątek jezior. Koncentruje się tutaj wiele zabytków - pałace Stibrei, klasztor Tsigenesht i klasztor Blueberry, słynny klasztor Snagov położony na wyspie pośrodku jeziora, zoo w Banyas i posiadłość Herresht.

Szczególnie popularne wśród turystów są zamki, których jest wiele w całej Rumunii. Główną atrakcją jest oczywiście zamek Draculi, oficjalnie nazwany zamkiem w Bran, będącym oddziałem tutejszego muzeum. Położony jest 30 km od Braszowa. W 1992 roku zamek został odrestaurowany przez znanego reżysera Forda Coppolę do kręcenia filmu „Dracula”.

Podróżując do Transylwanii nie można zapomnieć o wizycie w jednej z nastarszych i największych w Europie kopalni – Salina Turda. Bez wątpienia stanowi ona jedną z największych rumuńskich atrakcji.

W okolicznych powiatach Muntenia można zobaczyć dziedziniec Pansky, Kościół Pansky (Biserika Domniaska), ruiny zamku Zhidov w pobliżu Kimpulung, wulkany błotne i groty solne Minzelesht w hrabstwie Buzau. Polecamy również odwiedzić perełkę w miejscowości Sinaia - Pałac Peles, który jest najbardziej wykwintnym pałacem w Rumunii.

Na jeziorze Baley, na wysokości 2034 metrów nad poziomem morza, powstał pierwszy lodowy hotel w Europie Wschodniej. Temperatura w hotelu sięga -5 ° C, ale wielu turystów chce spędzić przynajmniej jedną noc w tym oryginalnym miejscu.

We wsi Sapanta można natknąć się na nietypowy cmentarz, który bardzo różni się od zwykłych miejsc pochówku, ponieważ tutaj każdy krzyż jest ozdobiony konkretnymi rysunkami, które czasem przypominają komiksy, a dowcipne podpisy pod nimi ciekawie i humorystycznie opisują życie pochowanego. Ciekawostką jest fakt, że cmentarz Cimitirul-Weser znajduje się pod ochroną UNESCO.

 

Przyjazny klimat

Prawie cała Rumunia ma umiarkowany klimat kontynentalny i tylko na wybrzeżu Morza Czarnego, które w południowo-wschodniej części kraju jest umiarkowane. Najzimniejszym miesiącem zimowym jest styczeń, w ciągu dnia powietrze może ogrzać się do + 4 ° C, w nocy temperatura spada do -6 ° C. Najcieplejszym miesiącem letnim jest lipiec, w ciągu dnia kolumna termometru może wzrosnąć do + 27-29 ° ?, a nocą spaść do + 16 ° ?. W morskim klimacie wschodniej Rumunii zima jest łagodniejsza, a lato nie jest zbyt upalne. Najbardziej mokre miesiące to maj, czerwiec, lipiec.

 

 

Różnorodne rozrywki

Wzdłuż wybrzeża Morza Czarnego w Rumunii rozciągają się szerokie piaszczyste plaże o szerokości około 500 metrów. Wszystkie plaże w kraju mają niebieską flagę UE i spełniają wszystkie europejskie standardy. Czysta woda i brak pływów tworzą niemal idealne warunki do uprawiania windsurfingu i innych sportów wodnych. Wiele rumuńskich rzek jest świetnych do pływania kajakiem. Prawie wszystkie ośrodki narciarskie mają trasy o różnym stopniu złożoności, wyposażone w nowoczesne wyciągi. Delta Dunaju doskonale nadaje się do wędkowania. Można tu łowić praktycznie na dowolnym jeziorze i rzece przez cały rok, z wyjątkiem okresu od 1 kwietnia do 31 maja. Ekoturystyka jest bardzo rozwinięta w Rumunii. Kraj ma 500 rezerwatów i 13 parków narodowych. Delta Dunaju jest szczególnie popularna. Zobacz nasze wycieczki do Rumunii.