Biuro Podróży Chortycia
Plac Na Bramie 8
37-700, Przemyśl


Artykuły

podgrupa:

Transylwania

Transylwania to największy i najprawdopodobniej najbardziej znany region w Rumunii. Nazwa wywodzi się  z j. łacińskiego "Zalesie", po rumuńsku  Ardeal, węgiersku Erdély ? Siebenbürgen po niemiecku. Kraina otoczona Karpatami i położona  w centralnej części Rumunii. Powierzchnia regionu to 55 146 km² i liczy blisko 4 mln mieszkańców. Do jej terytorium zazwyczaj wliczają się też Marmarosz, Banat oraz Kriszena.  Z tymi ziemiami powierzchnia wzrasta prawie dwukrotnie. Do największych miast zalicza się : Kluż-Napoka, Braszow, Sibin, Târgu Mures, Timisoara, Resita, Oradia, Arad, Baja – Mare, Catu-Mare.

 

Wybierz się na wycięczkę do Rumunii - klikając dowiesz się szczegółów oferty.

Malowane monastyry

Malowane monastyry Rumunii

 

Do najbardziej urokliwych i unikatowych skarbów Rumunii należą Malowane Monastyry Bukowiny (w północno-wschodniej Rumunii). Ich pomalowane ściany zewnętrzne ozdobione są wyszukanymi freskami z XV i XVI wieku, przedstawiającymi portrety świętych i proroków, sceny z życia Jezusa, wizerunki aniołów i demonów oraz niebo i piekło.

 

Klasztory te, uważane za arcydzieła sztuki bizantyjskiej, są jedynymi w swoim rodzaju obiektami architektonicznymi w Europie. Malowidła ścienne nie są tu jedynie dekoracjami , ale przedstawiają pełne cykle wydarzeń religijnych. Celem fresków było przybliżenie wieśniakom historii Biblii i życia najważniejszych świętych prawosławnych za pomocą obrazów. Ich wyjątkowa kompozycja, elegancki kontur i harmonijne kolory idealnie komponują się z otaczającym krajobrazem.

 

Odwiedzający Malowane Monastyry często mogą zobaczyć jak zakonnica lub mnich uderza młotkiem w długą belkę, oznajmiając w ten sposób wezwanie do modlitwy. Tradycja ta zapoczątkowana została podczas oblężenia Mołdawii przez Imperium Osmańskie, kiedy Turcy zabronili dzwonienia w tradycyjne dzwony. Uderzanie w drewniane lub metalowe pręty, znane jako „toaca”, zastąpiło dzwonienie dzwonów, a tym samym stało się tradycją, wzmocnioną przez fakt, że w czasie wojny dzwony często przetapiano na armaty.

 

Najlepiej zachowane są klasztory Humor, Moldovita, Patrauti, Probota, Suceava, Sucevita i Voronet. Kolejny, niewielki kościółek, znajduje się w miejscowości Arbore. Siedem kościołów zostało wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1993 r.

 

 

Malowane monastyry

Prawdziwy Dracula - Vlad Palownik

Niewiele nazwisk wywołało w ludzkich sercu więcej przerażenia niż Dracula. Legendarny wampir, stworzony przez autora Brama Stokera w jego powieści o tym samym tytule z 1897 roku, zainspirował niezliczone horrory, programy telewizyjne i inne mroczne opowieści o wampirach.

Chociaż Dracula jest dziełem czysto fikcyjnym, Stoker nazwał swoją niesławną postać imieniem prawdziwej osoby, która przypadkiem lubiła krew: Vlad III, Książę Wołoszczyzny lub - jako bardziej znany - Vlad Palownik. Osobliwy przydomek jest świadectwem ulubionego sposobu, w jaki książę Wołoszczyzny pozbywał się swoich wrogów.

Ale oprócz tego, że noszą to samo imię, te dwie postaci tak naprawdę nie mają ze sobą wiele wspólnego według historyków, którzy badali związek między wampirem Stokera a Vladem III.

 

Zobacz takżę ciekawe atrakcje Rumunii.

 

Prawdziwy Dracula - Vlad Palownik

Najlepsze plaże

Marzycie o wyjątkowych wakacjach nad Morzem Czarnym? Większość turystów wybiera riwierę bułgarską, jednak warto zwrócić uwagę że rumuńskie wybrzeże również ma wiele do zaoferowania. Oto dziewięć najlepszych plaż w Rumunii, które stanowią idealny cel wakacyjnego urlopu

Najlepsze plaże

Ciekawe atrakcje

Rumunia to kraj pełen dobrze zachowanych zabytków historii. Kultura, ciekawe zabytki i piękne krajobrazy sprawiają, że jest to fantastyczny cel podróży. Oto najlepsze miejsca do zwiedzania podczas wycieczki do Rumunii.

Ciekawe atrakcje

Rumunia – kraj idealny do wyjazdów z dziećmi

Okazuje się, że Rumunia to niesamowite miejsce do odwiedzenia z dziećmi. Ludzie są ciepli i przyjaźni, wieś jest piękna i różnorodna, jedzenie, które dzieciom posmakuje łatwo znaleźć, a liczne legendy fascynują dzieci w każdym wieku. Poniżej najważniejsze powody dla których warto rozważyć Rumunię jako cel swojej następnej podróży w gronie rodzinnym.

Rumunia – kraj idealny do wyjazdów z dziećmi

Trasa Transfogarska

Trasa Transfogarska licząca ponad 150 kilometrów długości jest najbardziej spektakularną i najlepiej znaną drogą w Rumunii, a dzięki pojawieniu się na BBC w popularnym programie motoryzacyjnym Top Gear w 2009 roku, jest obecnie jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych w kraju. W pełni otwarty tylko od czerwca do października, najwyższy punkt drogi znajduje się na 2042 metrach: tunel łączący północną i południową stronę jeziora Balea (Balea Lac).

Trasa Transfogarska

Podróżowanie po Rumunii – powody dlaczego jechać na wycieczkę do Rumuni właśnie teraz

Większość ludzi niekoniecznie utożsamia „Rumunię” z „fajnym celem podróży”.

Ten wschodnioeuropejski kraj położony między Węgrami a Bułgarią nie jest zwykle miejscem wysoko postawionym na listach krajów, które koniecznie trzeba odwiedzić. Rumunia jest miejscem, kojarzonym najczęściej z wampirami i komunizmem a nie miejscem, wartym zapisania w swoim planie podróży. Jednak nic bardziej mylnego.

Podczas gdy Rumunia wciąż się rozwija po upadku Ceauşescu i komunizmu (większość ludzi powie, że komunizm nadal jest tam odczuwalny), pozostaje znacznie łatwiejszym i ciekawszym miejscem do podróży, niż mogłoby się wydawać. Oto najważniejsze powody dlaczego warto zwiedzać Rumunię właśnie teraz.

Podróżowanie po Rumunii – powody dlaczego jechać na wycieczkę do Rumuni właśnie teraz

Najpiękniejsze zamki Transylwanii

Transylwania jest najpopularniejszym celem podróży w Rumunii, a jej urocze i tajemnicze zamki są fascynujące. Od znanych zabytków, takich jak Zamek Bran, po mniejsze zamki, które kiedyś należały do ??lokalnej arystokracji – wszystkie one odkrywają przed turystami niespokojną historią Rumunii.

Najpiękniejsze zamki Transylwanii

Dlaczego warto spędzić urlop w Rumunii

Świetnie rozwinięta turystyka

Rumunia to Morze Czarne, Delta Dunaju, Karpaty, starożytne klasztory, wielowiekowe tradycje kulturowe regionu Maramures i zaczarowany urok słynnej legendy hrabiego Drakuli z Siedmiogrodu; to słynne wina, tradycyjna rumuńska kuchnia, przyjaźni i gościnni ludzie. W Rumunii można opalać się nad Morzem Czarnym, zdobywać szczyty górskie i zwiedzać głębokie jaskinie, podziwiać malowniczą deltę Dunaju lub odwiedzić tradycyjne gospodarstwa miejscowych farmerów, skosztować pysznej lokalnej kuchni i degustować aromatyczne wina.

Rumunia oferuje wiele możliwości. Na wybrzeżu Morza Czarnego można spędzić wspaniałe wakacje od czerwca do września a na nartach szusować w Karpatach zimą - od grudnia do marca. Lokalna wiosna i jesień przypadną do gustu tym, którzy chcą podróżować po malowniczych rumuńskich trasach. Stolica kraju, Bukareszt, jest szczególnie urocza wiosną i jesienią, chociaż zimą również ma coś pięknego w swojej formie.

Czy pociągają Was tajemnice, mistycy, czy fascynuje Was legend o księciu Draculi? W takim razie powinniście zaplanować wizytę w domu tego legendarnego wampira, czyli właśnie w Rumunii. Marką turystyczną kraju jest Drakula, a jego legenda przenika tu niemal wszystko. Ale nawet jeśli nie jesteście zainteresowani legendami czy mitami, z pewnością spodoba Wam się w Rumunii. Kraj ten jest niezwykle różnorodny i oferuje wiele opcji dla różnego rodzaju turystów: bogate programy wycieczek dla pragnących poznawać historię, hotele na każdy gust i każdy budżet, dobrze wyposażone plaże dla amatorów wypoczynku, piękna przyroda, nowoczesne górskie szlaki, na których można uprawiać narciarstwo dla zwolenników sportów zimowych.

Dlaczego warto spędzić urlop w Rumunii

Zamki i pałace Rumunii

W Rumunii, szczególnie w Transylwanii zachowało się sporo budowli obronych a wśród nich wiele zamków i pałaców. Oprócz tego znajdziemy również warowne kościoły, obronne monastyry, mury miejskie czy nowsze twierdze jak Alba Iulia. My skupimy się głównie na zamkach i pałacach.

Zamki i pałace Rumunii