Biuro Podróży Chortycia
Plac Na Bramie 8
37-700, Przemyśl


Artykuły

podgrupa:

Ukraina - informacje

Ukraina nielicząc Rosji jest największym państwem pod wzgledem powierzchni w Europie i liczy ponad 600 tys km kwadratowych. Według ostatnich danych ludności ma niespełna 45 mln. Wpływ na demografię miały II Wojna Światowa i Wielki Głód w latach `30. Na wojnie mogło zginąć ok. 5 mln Ukraińców a Wielki Glód Pochłonął ok. 7 mln ofiar i miał spory wpływ na strukturę demograficzną kraju. Po tych wydarzeniach luki demograficzne łatano ludnością rosyjskojęzyczną.

 

Na Ukrainie jest 5 miast powyżej miliona lub w granicach tej liczby - Kijów, Charków, Donieck, Dnipro i Odessa. Na zachodzie najwiekszym miastem jest Lwów ok. 800 tyś mieszkańców. Kraj dzieli się na obwody i jest ich 24. W podziale administracyjnym Ukrainy występuje również 2 miasta wydzielone - Kijów i Symferopol oraz Autopatyczna Republika Krym (obecnie pd okupacją rosyjską, podobnie jak część obwodu donieckiego i ługańskiego.

 

Kraj ma ustrój prezydencki i parlamen jednoizbowy zwany Werchowną Radą. Ukraina sukcesywnie przeprowadza reformy skonsultowane razem z Unią Europejską i dąży do ścisłej współpracy i integracji z krajami wspólnoty. Po rewolucji godności w roku 2013 Ukraina przyjęła stricte proeuropejski kierunek rozwoju.

 

Ukraińcy w kraju stanowią ok. 80% wszystkich obywateli. Dużą mniejszością są Rosjanie ok. 18%. Liczebność Polaków wg różnych szacunków 200-500 tyś. Ok. połowa obywateli uważa się za wierzących. Najliczniejszą grupę stanowią prawosławni skupieni wokół Prawosławnej Cerkwi Ukrainy. Na zachodzie kraju dominuje grekokatolicyzm. Mniejszość polska w większości jest obrządku rzymskokatolickiego. Jezykiem państwowym jest język Ukraiński i większość obywateli kraju posługuje się tym językiem biegle. Na Krymie i we wschodnich regionach dominuje język rosyjski - związane jest to z rusyfikacją rozpoczętą w wieku XIX i przemieszaniem ludności za Związku Radzieckiego.

 

Historia ukrainy - sprawdż także.

Święta Bożego Narodzenia na Ukrainie

Tradycje bożonarodzeniowe na Ukrainie

 

Boże Narodzenie jest jednym z najpiękniejszych i najbardziej lubianym świętem na Ukrainie. Narodziny Chrystusa celebrowane są tu w sposób szczególny. Poniżej znajdziecie kilka ciekawostek o Wigilii, Bożym Narodzeniu i świątecznych tradycjach ukraińskich rodzin.

 

Jak się obchodzi Boże Narodzenie na Ukrainie?

 

Nawet osoby, określające siebie jako niewierzące, chętnie zanurzają się w atmosferę wigilijnego wieczoru: życzliwość, rodzinną wspólnotę i radość. Dla jednych święta to tylko 12 dań na stole, kutia, kompot i spotkania w gronie najbliższych. Inni traktują święta bardzo poważnie, chodzą do kościoła i przestrzegają wszystkich zwyczajów i świątecznych tradycji ukraińskich.

Prawosławni Ukraińcy świętują Boże Narodzenie w kalendarzu juliańskim – obchodzi się je 7 stycznia.

Tradycje i przesądy bożonarodzeniowe na Ukrainie

Surowy post zaczyna się 40 dni przed Bożym Narodzeniem, którego ostatni dzień przypada na Wigilię 6 stycznia.

6 stycznia to tzw. Wielki Wieczór podczas którego, zaraz po pojawieniu się na niebie pierwszej gwiazdy, cała rodzina zasiada do wspólnej kolacji.

 

Ozdoba na wierzchołku choinki (najczęściej w formie gwiazdy) to symbol gwiazdy betlejemskiej , która wskazywała pasterzom miejsce narodzin Zbawiciela.

 

W dawnych czasach posiłek nie mógł rozpocząć się, dopóki właściciel domu nie umieścił w rogu stołu lub w jego pobliżu ikon Didukh - pierwszego lub ostatniego zebranego snopa słomy z pszenicy lub owsa. Później stał się on symbolem św. Józefa, męża Maryi Dziewicy i ziemskiego ojca Jezusa Chrystusa.

 

Ciekawostka: przed tym, zanim usiądzie się na krześle, należy dmuchać na nie, aby nie zająć miejsca zmarłego krewnego.

 

O północy między 6 a 7 stycznia, aby wpuścić jasne świąteczne światło gwiazdki do budynku, należy otworzyć wszystkie drzwi i okna.

 

Na świątecznej wieczerzy podaje się 12 posiłków postnych (bez mleka, jajek i oleju) – symbolika liczby 12 apostołów, tak właśnie wygląda kuchnia ukraińska w trakcie świątecznej wieczerzy. Ważne jest, aby spróbować każdego z nich. Jednocześnie nie można zjeść wszystkiego: w przeciwnym razie lodówka będzie pusta przez cały rok.

 

Nie wolno wychodzić z domu do końca świątecznej kolacji, aby nie wpuścić złego ducha.

 

Dawniej w Wigilię rodziców chrzestnych zwyczajowo częstowano kutią; w odpowiedzi „chrzestni” dawali symboliczne podarunki niespodzianki, pieniądze czy też poczęstunek.

 

Następnego ranka po Wigilii zwyczajowo wita się słowami „Chrystus się narodził” – „Chwalmy Go”.

 

7 stycznia zaczyna się śpiewać kolędy , przebierać za postaci z szopki i odwiedzać sąsiednie domy.

 

Święta Bożego Narodzenia tak naprawdę trwają na Ukrainie 12 dni po Bożym Narodzeniu. Jest to czas wróżbiarstwa i różnych rozrywek.

 

Najsłynniejszą piosenką bożonarodzeniową na świecie jest "Carol of the bells". Jej autorem jest Ukrainiec Mykoła Leontowycz .

 

Szopka - to jeden z najpopularniejszych symboli świąt Bożego Narodzenia na Ukrainie. Początkowo nazywano go teatrzykiem lalkowym w pudełku, w którym odgrywano różne sceny. Centralne postacie w nim - Maryja i Józef, pochyleni nad kołyską z małym Chrystusem.

 

Drugiego dnia świą ( 8 stycznia) prawosławni chwalą Matkę Bożą, która urodziła Zbawiciela. Najważniejszą tradycją bożonarodzeniową na Ukrainie jest przebaczenie wszelkich zniewag: tylko wtedy w duszy zagości spokój! 

 

Bez względu na to, ile potraw znajduje się na stole w Wigilę i nieważne, jak silna jest wiara, warto spędzić ten zimowy styczniowy wieczór z rodziną i bliskimi osobami! Warto sprawić by święta były rodzinne i ciepłe, niezależnie czy obchodzi się je na Ukranie, w Polsce czy w innych krajach.

 

Zobacz takżę, kalendarium ciekawostek o Lwowie.

Święta Bożego Narodzenia na Ukrainie

Wyjazd samochodem na Ukrainę

Czego potrzebujemy do przekroczenia granicy z Ukrainą kiedy jedziemy autem. Po pierwsze paszport, prawo jazdy prowadzącego samochód, następnie Zielona Karta pojazdu oraz w przypadku kiedy pojazd nie jest własnością podróżujących notarialnie potwierdzone upoważnienie do kierowania pojazdem. Zielona Karta to obowiązkowy międzynarodowy certyfikat ubezpieczenia, który ma jednolitą formę we wszystkich krajach, a jego obecność jest warunkiem wstępnym dla kierowców, którzy planują podróżować za granicę własnym samochodem do krajów członkowskich systemu międzynarodowego. Obowiązuje w 14 krajach i potwierdza, że auto posiada aktualne ubezpieczenie OC. Zieloną kartę można wyrobić u ubezpieczyciela, bezpłatnie. Potwierdzenie notarialne powinno być także przetłumaczone na język ukraiński przez tłumacza przysięgłego.

Długość autostrad na Ukrainie wynosi 170 tys. Km. Spośród nich około 50 tysięcy kilometrów to drogi o znaczeniu krajowym, pozostałe 120 tysięcy to drogi lokalne. Znaczenie ukraińskich autostrad w ruchu międzynarodowym potwierdza przejazd przez Ukrainę 4 z 10 międzynarodowych korytarzy transportowych, w tym przez istniejące autostrady, takie jak Kijów-Chop i Kijów-Odessa. Główna sieć tras jest rozproszona po całym kraju i łączy wszystkie główne miasta Ukrainy oraz zapewnia trasy transgraniczne z krajami sąsiadującymi. Stan tych dróg odpowiada za Ukravtodor, stan dróg jest różny, drogi lokalne zazwyczaj są bardzo kiepskiej kondycji. Ponadto istnieje 250 000 km dróg -ulic miast, za które odpowiedzialne są władze lokalne. Zdecydowana większość ukraińskich dróg nie była aktualizowana od czasów sowieckich, a teraz są przestarzałe. Rząd Ukrainy zobowiązał się do budowy około 4500 km autostrad w 2012 r.

Wyjazd samochodem na Ukrainę

Ceny na Ukrainie

Waluta Hrywna jest oficjalną walutą Ukrainy (symbol - ?, kod - UAH). Zgodnie z dekretem prezydenta Ukrainy Leonidem Kuczmą oraz art. 99 i 102 Konstytucji Ukrainy reforma monetarna została przeprowadzona na Ukrainie w dniach 2–16 września 1996 r. Obecnie w obiegu jest 10, 25, 50 kopiejek, 1, 2, 5 monet hrywien i 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500, 1000 hrywien. Z dniem 1 lipca 2018 r. Narodowy Bank Ukrainy przestał emitować monety o nominałach 1, 2, 5 i 25 kopiejek. Od 1 października 2019 r. Monety 1, 2 i 5 kopiejek przestały być prawnym środkiem płatniczym na Ukrainie, 25 kopijek pozostanie w obiegu, ale będzie stopniowo wycofywane. 25 października 2019 r. Wprowadzono do obiegu banknot 1000 UAH. Historia ukraińskiej waluty sięga czasów Rusi Kijowskiej i pochodzi od słowa „hrywna” - starożytnej biżuterii, a także jednostki ważącej, liczącej i monetarnej, która rozprzestrzeniła się na terytorium współczesnej Ukrainy. Kurs NBP I i II kwartał 2020 roku średnio 1UHA = O,16 PLN

Ceny na Ukrainie

Wojna na Ukrainie

Konflikt zbrojny na Ukranie dotyczy dwóch wschodnichh regionów, oddalonych od Polski ponad 1300 km. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Polski odradza podróże do znajdujących się poza kontrolą władz ukraińskich części obwodów donieckiego i ługańskiego oraz terenów przyległych do linii rozgraniczenia wojsk. Sytuacja w części kraju, który nie jest polem działań wojennych jest stabilna. Na ulicach miast jest bezpiecznie. W miastach działają wszystkie instytucje administracji państwowej, ambasady, konsulaty, policja, banki, restauracje, muzea, opery i kina, bazary, supermarkety i stacje benzynowa. Miasta i ludzi funkcjonują normalnie,stabilnie i spokojnie.

Wojna na Ukrainie

Morze Czarne

Morze Czarne leży między Europą a Azją Zachodnią (granica wodna między Europą a Azją Mniejszą). Jest połączony Cieśniną Bosfor z Morzem Marmurowym. Powierzchnia 422 tys. Km², maksymalna głębokość do 2 245 m (na południe od Jałty), zasolenie 17-18 ‰. 7,5 tysiąca lat temu Morze Czarne było najgłębszym słodkowodnym jeziorem na Ziemi - to jedna z hipotez dotyczących pojawienia się morza.Morze Czarne jest ważnym obszarem transportu: zboże, ruda żelaza, metal, boksyt, towary konsumpcyjne niespożywcze. Jeden z największych regionów wypoczynkowych Eurazji. Morze Czarne - śródlądowy kontynentalny Atlantyk leży między masywem Europy Wschodniej na północy, Azji Mniejszej na południu, Kaukazem na wschodzie i Półwyspem Bałkańskim. Morze Czarne obmywa wybrzeża Ukrainy, Rosji, Gruzji, Turcji, Bułgarii i Rumunii. Największą wyspą Morza Czarnego jest Dżaryłgacz (62 km2), która należy do regionu Chersoniu.

Morze Czarne

Opinie o Ukrainie

Ukraina zalicza się dziś do najbiedniejszych krajów Europy, co ciąży również na jej wizerunku. Grupy turystów jadących na Ukrainę spodziewają się hoteli nie spełniających norm i restauracji przypominających stare stołówki ale na Ukrainie czas nie stoi w miejscu i w miejscach takie obiekty są bardzo zadbane. Da się odczuć, że większość turystów spodziewało się znacznie gorszego standardu niż otrzymała podczas wycieczki. Nie tylko standard obiektów dorównuje europejskim standardom jak również personel zatrudniony w branży turystycznej. Zazwyczaj natrafimy na uśmiechnięte osoby, które rozmawiają w języku angielskim, a we Lwowie coraz częściej polskim. W miejscowościach turystycznych i dużych miastach można powiedzieć że bieda nie rzuca się w oczy, czego nie da się ukryć natomiast na prowincji. Oddalone obszary wiejskie to region, gdzie ma się wrażenie że czas się jednak zatrzymał. Przebywając czy to na wsi, czy t w mieście należy zachować zwykłą ostrożność. Na szczęście rzadko słyszy się rzadko o kradzieżach na turystach czy napadach na turystów dlatego można śmiało można stwierdzić, że bezpieczeństwo mimo gorszej sytuacji ekonomicznej jest zachowane.

 

Opinie o Ukrainie

Wyjazd na Ukrainę

Według Światowej Organizacji Turystyki Ukraina zajmuje ósme miejsce w Europie pod względem liczby turystów. Ukraina to kraj, który leży na styku Europy Środkowej i Wschodniej, między Północą a Południem. Dlatego też może wiele zaoferować dla turystów chętnych zwiedzić ten zakątek świata. Karpackie pasma górskie są odpowiednie do jazdy na nartach, turystyki pieszej oraz wędkowania. Wybrzeże Morza Czarnego jest popularnym miejscem na wakacje latem. Ukraina ma własne winnice, które produkują naturalne wina, ruiny starożytnych zamków, zabytkowe parki, cerkwie i kościoły katolickie, kilka meczetów i synagog. Kijów, Odessa i stare miasto Lwów, Kamieniec Podolski czy Użgorod. Wszystkie te miejsca zachwycają. Jak przygotować się do wyjazdu? Kilka ważnych informacji.

Wyjazd na Ukrainę

Lwów i zagłębie naftowe 4 dni

Zapraszamy na wycieczkę do Lwowa i zagłębia naftowego, w którym w XIX wieku było jedno z największych wydobyć ropy na świecie. Po wynalezieniu nafty przez Zeha i Łukasiewicza - czarne złoto zyskało na wartości. Do dziś w Drohobyczu zachowały się wille magnatów naftowych. W Truskawcu natomiast znaleziono wodę z posmakiem nafty, którą potocznie nazywa się naftusią. W programie również Rudki, które były siedziba rodu Fredrów.

Lwów i zagłębie naftowe 4 dni

Wycieczka Krzemieniec -Zbaraż - Złota Podkowa 3 dni

Wycieczka skierowana do tych, którzy widzieli już Lwów i chcieli poznać jego okolice. Jednym z punktów programu jest Krzemieniec - miejsce urodzenia Juliusza Słowackiego. Niedaleko W Wiśniowcu i Zbarażu - związane z rodem Wiśniowieckich. W Poczajowie znajduje się największe prawosławne sanktuarium na Zachodniej Ukrainie, które fundowała m. in. Barbara Hojska. Warte zwiedzenia są również zamki Złotej Podkowy - z Oleskiem, gdzie urodził sie Jan III Sobieski i Żółkiew gdzie król lubił pomieszkiwać.

 

Wycieczka Krzemieniec -Zbaraż - Złota Podkowa 3 dni

Lwów, Krzemieniec i Zbaraż 3 dni

Proponujemy zwiedzenie zabytków Lwowa oraz wyprawę do Oleska - miejsca urodzenia króla Jana III Sobieskiego, a także zwiedzanie klasztoru w Poczajowie, miejsca urodzenia Juliusza Słowackiego - Krzemieńca oraz twierdzy zbaraskiej i zamku w Złoczowie

Lwów, Krzemieniec i Zbaraż 3 dni