Biuro Podróży Chortycia
Plac Na Bramie 8
37-700, Przemyśl


Kalendarium ciekawostek o Lwowie

Kalendarium ciekawostek o mieście Lwowie z początków XX wieku

 

W początkowych latach XX wieku Lwów był jedynym miastem na świecie, w którym rezydowało trzech arcybiskupów różnych odłamów religii katolickiej: biskup rzymskokatolicki, greckokatolicki i ormiańsko-katolicki. W roku 1900 wybudowano we Lwowie słynną operę według projektu architekta Zygmunta Gorgolewskiego. Do dziś pozostaje ona jedną z najpiękniejszych oper w Europie.

 

W roku 1905 powstało pierwsze ukraińskie Muzeum Narodowe we Lwowie a także odbyła się wówczas pierwsza wystawa ukraińskiej sztuki we Lwowie. Dodatkowe informacje o Lwowie.
 

We wsi Łysyniki nieopodal Lwowa wzniesiono w 1911 roku pierwszy na Ukrainie publiczny pomnik Tarasa Szewczenki.
Na przestrzeni lat 1920-1930 miasto Lwów jest zostało ogłoszone jednym z najbardziej zielonych miast Europy jeśli chodzi o liczbę parków i ogrodów na kilometr kwadratowy.

 

W 1928 W Lwowie miało miejsce wydarzenie medyczne na ogromną skalę - profesor Uniwersytetu Lwowskiego Rudolf Weigl wynalazł szczepionkę przeciwko tyfusowi plamistemu jako pierwszy na świecie. Była to ogromna chluba dla miasta Lwowa.
Ważne wydarzenie sportowe miało miejsce we Lwowie w roku 1929. Zorganizowano tutaj pierwszą hokejową drużynę Ukrainy, której bramkarz jako jeden z pierwszych na świecie użył ochronnej maski - przerobił w tym celu hełmu żołnierski.
W kościele Marii Magdaleny we Lwowie w 1932 roku zostały zainstalowane największe organy na Ukrainie, które co ciekawe, wyprodukowano w Czechach.

 

W 1951 roku lwowskie Zakłady Autobusowe wyprodukowały pierwsze autobusy na Ukrainie. Warto też dodać, że w latach 1960-1970 w mieście Lwowie wyprodukowano najlepszej jakości piwo, cukierki Svitoch, autobusy i telewizory w całym ZSRR.
 

W roku 1975 we Lwowie powstał pierwszy na Ukrainie rezerwat architektoniczny, który połączył całe terytorium średniowiecznego miasta.
 

W roku 1981 w budynku Arsenału Miejskiego (w którym dziś znajduje się m.in. słynna restauracja lwowska serwująca znakomite żeberka) powstało jedyne muzeum broni nie tylko na Ukrainie ale i wyłączenie w całym byłym ZSRR.
Obwód lwowski od początku lat 60-tych do końca lat 80-tych był najbardziej religijnym regionem imperium ZSRR, gdyż na jego terenie znajdowało się ponad 10% wszystkich budowli sakralnych natomiast w latach 1991-2001 we Lwowie i obwodzie lwowskim zbudowano najwięcej cerkwi na Ukrainie - aż 280.

 

27 czerwca 2001 r. we Lwowie odbyło się wydarzenie z udziałem największej liczby osób w całej historii Ukrainy. Otóż w liturgii w obrządku bizantyjskim, którą sprawował papież Jan Paweł II na hipodromie lwowskim, wzięło udział około 1,5 miliona ludzi. Największe demonstracje w najnowszej historii Ukrainy odbyły się również we Lwowie. Jedna zn ich miała miejsce 17 września 1989 r. podczas pięćdziesiątej rocznicy wkroczenia wojsk sowieckich na Ukrainę Zachodnią. Ponad 100 000 osób wyszło wówczas na ulice.
 

W czerwcu 2002 roku we Lwowie powstał pierwszy ukraiński katolicki uniwersytet na ziemiach postsowieckich.