Biuro Podróży Chortycia
Plac Na Bramie 8
37-700, Przemyśl


Miejski sad

Historia miejskiego ogrodu, określanego przez mieszkańców Odessy jako „mijskij sad”, mogła zakończyć się 200 lat temu, kiedy Felixowi Ribasowi zabrakło pieniędzy na utrzymanie ogrodu w pobliżu domostwa. Z niewielkiego obszaru leżącego niedaleko, pomimo przeważającego w Odessie gorącego i suchego klimatu, bracia Ribas zamierzali stworzyć ogród. Plan parku został starannie przemyślany, rotunda i fontanna miały stać się głównymi ozdobami tego miejsca. Tymczasem dbanie o drzewa, podlewanie i inne prace ogrodnicze wymagały dużo czasu i pieniędzy, więc Ribas poprosił księcia Richelieu o przyjęcie ogrodu jako prezentu dla miasta i uczynienie z niego miejsca odpoczynku dla mieszkańców Odessy. W przyszłości władze miasta wielokrotnie znajdowały fundusze na utrzymanie ogrodu w przyzwoitym stanie.


Dziś Ogród Miejski, mimo że wyposażony w nowoczesne systemy nawadniające i oświetleniowe oraz liczne ulepszenia techniczne, wciąż zachowuje ducha dawnego arystokratycznego życia. Ogród miejski -prawdziwie zielony, malowniczy i spokojny zakątek w Odessie obsadzony został licznymi drzewami. Niektóre z nich mają ponad sto lat, pamiętają zatem postaci księcia Richelieu oraz Felixa Ribasa, który poszukiwał sadzonek do parku w dalekich gorących Włoszech i Hiszpanii. W ogrodzie spacerował również Aleksander Puszkin, który osobiście posadził tutaj kanadyjski klon podczas swojej wizyty w Odessie.

Spacer po Ogrodzie Miejskim ma swój urok o każdej porze roku: w upalne lato jest chłodno, a powietrze jest nasycone kroplami wody z fontanny, jesienią park mieni się pięknie w złotych i szkarłatnych kolorach, natomiast ogród zimowy jest schludny i uporządkowany, jakby odpoczywał przed wiosną. Zobacz także Top 10 miejsc w Odessie.

 

Atrakcje Ogrodu Miejskiego

 

W parku znajduje się pomnik dwunastego krzesła ze słynnej powieści Ilfy i Pietrowa, na którym siedząc można wcielić się w rolę Kisa Vorobyaninova – jednego z bohaterów książki. Nawiasem mówiąc, Kisa Vorobyaninov i Ostap Bender uwięzieni w gipsowej figurze stoją niedaleko wspomnianego wyżej krzesła. Autorowi pomnika S. Tolkeevowi udało się dokładnie przekazać charakter bohaterów poprzez mimikę twarzy i dynamikę gestów.

Warto zwrócić uwagę również na pomnik Leonida Osipowicza Utiosowa – rosyjskiego muzyka jazzowego, piosenkarza, komika i aktora . Figura wykonana została z brązu i spoczywa na ławce, jakby zapraszając do siedzenia obok siebie i pogawędki lub długiej ozmowy.

Ogród miejski pełen jest również innych zabytków i rzeźb: znajdziemy tu wykonane z brązu drzewo miłości z koroną w kształcie serca, pomnik Utochkina, „Czas Odessy”. Każdy obiekt ma swoją historię i związane ze sobą legendy. Kolejną wartą uwagi ciekawą instalacją w tym miejscu jest Fontanna Duchów, która raz na godzinę z dyszami wody uwalnia porcję perfum. Pomysłodawcą tego projektu jest Christopha Lankerena, który próbował przynieść ludziom piękno dzięki zapachowi. Kolejna ciekawa figura to miedziany lew ze zdobyczą i lwica karmiąca młode lwy, strzegą one wejścia do parku od prawie 100 lat.

Niewątpliwie główną ozdobą i historycznym artefaktem Ogrodu jest ażurowa rotunda i fontanna z marmurową misą. Prace konserwatorskie nie zmieniły pierwotnego wyglądu tych atrakcji.

Ogród miejski jest zdecydowanie ważnym miejscem do zwiedzania w Odessie. Jest to swego rodzaju ukraiński Montmartre - punkt, w którym zbiega się życie kulturalne i społeczne miasta. Stanowi on zarówno miejsce wypoczynku jak i pozwala się oddać refleksjom związanym z historią i sztuką miasta. Konieczny do odwiedzenia punkt, który z pewnościa zawiera każda wycieczka do Odessy.