Biuro Podróży Chortycia
Plac Na Bramie 8
37-700, Przemyśl


Morze Czarne po ukraińsku


Wypoczynek nad Morzem nie musi wiązać się wyłącznie z leżakowaniem i kąpielami słonecznymi. Odessa - największy ukraiński port nad Morzem Czarnym a zarazem miasto ciszące się coraz większą popularnością wśród turystów - oferuje nie tylko plaże, ale i wiele ciekawych miejsc do zobaczenia. Poniżej przedstawimy miejsca, których podczas pobytu w Odessie, po prostu nie można ominąć :
Odeski Teatr Opery i Baletu

Jedna z głównych atrakcji Odessy w stylu wiedeńskiego baroku. Budynek opery wspaniale ilustruje połączenie sztuki z bogactwem. Jest najbardziej rozpoznawalnym i najczęściej fotografowanym budynkiem w mieście. Teatr prowadzony był przez przez wielu kompozytorów m.in.: Piotra Czajkowskiego , Rimskiego-Korsakowa, śpiewającego Enrico Caruso, Fiodora Chaliapina, Salomeę Kruszelnicką, Antoninę Nezdanovą , Leonida Sobinowa, Annę Pavlovę i Isadora Duncan. Wśród wybitnych solitów teatru jest m.in. A. Azrikan.

Ulica Deribasowska

Mówi się, że ten kto był w Odessie a nie był na ulicy Deribasowskiej, to tak naprawdę wcale w Odessie nie był. Miejsce to, to nie tylko główna ulica miasta ale przede wszystkim jego dusza - ulubione wieczorne miejsce spacerów i spotkań zarówno mieszkańców Odessy, jak i turystów.

Pomnik 12-tego Krzesła

Każdy zwiedzający Odesse powinien zrobić sobie zdjęcie przy pamiątkowym pomniku krzeszła z powieści Ilji Ilfa i Eugeniusza Pietrowa "12 krzeseł". Pomnik odsłonięto 1 kwietnia 1999 roku. Znajduje się on w samym sercu miasta na ulicy Deribasowkiej.

Port odeski

Odeski port handlowy to największy ukraiński port morski i jeden z największych portów nad Morzem Czarnym o łącznej rocznej zdolności produkcyjnej 40 mln ton. Stacja Morska w Odessie została wybudowana na Nowym Moście w 1968 roku w ramach projektu dwóch architektów : V. Golovina oraz V. Kremlyakova. Dzisiaj port stanowi obraz współczesnej metropolii, stanowiąc architektoniczne połączenie szkła i metalu, a cały jego obszar stanowi rodzaj promenady , bardzo poularnej wśród turystów, szczególnie w sezonie letnim.

Schody Potiomkowskie

Schody Potiomkowskie (do 1955 r. nazywane były Schodami Boulevard, dawniej Schodami Rishelev, a w XIX wieku po prostu Gigantycznymi Schodami) to najbardziej znane w Odessie schody, łaczące centrum miasta z portem i Stacją Morską. Obecnie składają się one ze 192 stopni (w stanie piewotnym było ich 200, jednkaże na skutek rozbudowy portu osiem stopni zostało zalanych ). Długość schodów wynosi 142 metry, ich dolna część (mierząca 21,7m) jest znacznie szarsza od górnej (12,5 m), co patrząc z góry daje optyczne wrażenie jakoby były równe na całej swej szerokości. To obowiązkowy punkt do zaliczenia podczas wizyty w Odessie.

Primorsky Bulvar
Bulwar nadmorski to miejsce spotkań i romantycznych spacerów zakochanych par . Znajduje się tutaj pomnik księcia Richelieu, fregata "Tygrys", pomnik Puszkina, pałac Woroncowa i Schody Potiomkowskie. Z bulwaru rozpościera się wspaniały widok na morze, nic więc dziwnego że mieszkańcy i turyści uwielbiają spacerować właśnie tutaj. Kilka lat temu na bulwarze pojawiła się kopuła ze znaleziskami archeologicznymi z okresu starożytnego. Odrestaurowano też kolejkę linową obok Schodów Potiomkowskich, a na drzewach zawisły girlandy światełek, dzięki czasmu bulwar nabrał jeszcze większego uroku nocą.

Plac Katarzyny

Jedno z najpiękniesznych miejsc w ODessie to bez wątpienia Plac Katarzyny z pomnikiem założycielki miasta. Nazwano go w ten sposób, ponieważ w trakcie zakładania miasta, wybudowano przy nim wojskowa cerkiew św. Katarzyny . Po śmierci cesarzowej w listopadzie 1796 r. budowę cerkwii jak i całej Odessy została przerwana przez Pawła I.

Most Teściowej
Piesza kładka łącząca bulwar nadmorski i bulwar Zhvantesky została zbudowana w 1968 r. przez Zanna Leburb. Jest to namłodszy odeski most, znany jak "most teściowej". Dlaczego? Zgodnie z legnedą, peweien radziecki gubernator Michaił Sinitsa uwielbiał naleśniki swojej teściowej. mieszkali oni jednak na dwóch różnych bulwarach , a odległość która dzieliła ich domostwa ( pół kilometra) wydawała się im nieznośnie długa. Tak zrodził się pomysł budowy kładki dla pieszych, który praktycznie nie miał wartości komunikacyjnej dla miasta.

Rynek "Privoz" czyli największy lokalny bazar

Historia odeskiego "Privozu" rozpoczyna się już 1872 r. kiedy na placu zbudowano ogromny bazar. Privoz był częścią tego bazaru, handlowano na nim głównie towarami importowanymi, w większości kołami (z wagonów, ciężarówke itp.). Dziś to raj dla zakupoholików i amatorów lokalnych wyrobów - można tu kupić wszystko co jest w naturze a nawet więcej ...

Katakumby

Odeskie katakumby to setki kilometrów podziemnych korytarzy, które powstały podczas budowy miasta. Historycy uważają , że katakumby odeskie powstały jako kopalnie skalne w formie kwadratów. Podobno długość wszystkich korytarzy wynosi 3 tysiące kilometrów. Temepratura powietrza pod ziemią przez cały rok wynosi 14 stopni, a głębokość w niektórych miejscach sięga 100 m.



Jeżeli masz ochotę spędzić czas naad Morzem Czarnym w sposób niebanalny to koniecznie

zapoznaj się z ofertą naszej wycieczki do Odessy pociągiem ! !