Biuro Podróży Chortycia
Plac Na Bramie 8
37-700, Przemyśl


Obcojęzyczne książki o Lwowie

Ciekawe obcojęzyczne książki o mieście Lwowie

 

We lwowskich księgarniach znajdziecie wiele wydań książek o tym wspaniałym mieście, oczywiście w języku ukraińskim. Poniżej opisujemy 10 książek, które poszerzą Waszą wiedzę o niezwykłym mieście Lwa. Współczesne książki o Lwowie warto przeczytać jeszcze przed wycieczką do Lwowa - podczas pobytu we Lwowie będziecie mogli zwrócić uwagę na rzeczy, budowle i miejsca o których wcześniej przeczytaliście. Po książki o Lwowie można również sięgnąć po zwiedzaniu Lwowa - rozszerzycie wówczas swoją wiedzę na temat tego co już widzieliście i utrwalicie wspomnienia ze Lwowa.

 

Lwów. Kawa. Miłość” – to zbiór opowiadań o Lwowie. Historie te poruszają tematy życia codziennego i romanse, liczne zbiegi okoliczności i nieszczęścia, opisują zapachy i lwowską muzykę. Opowiadania mówią o niepowtarzalnych splotach ludzkich losów i kultur a ich autorami są mistrzowie słowa ukraińskiej literatury. Zbiór ten jest zdecydowanie warty przeczytania.

 

Jeśli jeszcze nie byliście we Lwowie to na pewno będziecie. A jeżeli już byliście w tym mieście, to z pewnością wkrótce do Lwowa wrócicie. Miasto przyciąga niczym magnes i samo tyczy się wielu książek o Lwowie. Natalia Gurnytska napisała o Lwowie książkę „Melodia kawy w tonie kardamonu”, ukazała się również już kontynuacja – „Melodia kawy w tonie nadziei”. Książki o Lwowie to szczególny rodzaj lektury. Czytając tę powieść zanurzysz się w historii XIX wieku. i poznasz losy młodej dziewczyny - Anny, która zakochała się w szanowanym polskim szlachcicu Adamie.

 

Książka idealna dla zagranicznych turystów pragnących odwiedzić Lwów to "Niesamowity Lwów". Jest to anglojęzyczny przewodnik, który otwiera oczy i serce na Stary Rynek, serniki, piwo i miejski przemysł IT. Książka prowadzi po miejscach nie tylko oczywistych , ale też tych mniej znanych i bardziej oryginalnych

 

Ciekawą pozycją książkową dla łasuchów jest „Kuchnia galicyjskiej”, na której łamach pojawiają się znani lwowianie ze swoimi przepisami na różnego rodzaju galicyjskie potrawy – uszy wieprzowe, żeberka miodowe z cukinią, kolorowe jajka i knedle serowe . Przedstawione są tu również lwowskie lokale gastronomiczne, które gotują najsmaczniej – autor Jurij Wynnyczuk zamieścił wszystko w tej jednej książce zatem smacznego czytania i odkrywania lwowskich smaków.

 

Każdy kto we Lwowie był wie, że lwowska kawa jest szczególnie pyszna. A znana nam już książka „Sekrety lwowskiej kawy” Jurija Wynnyczuka smakuje szczególnie dobrze, jeśli pije się lwowską kawę w trakcie jej czytania. To wyjątkowa książka o wyjątkowej kawie ze Lwowa i jej tajemnicy.

 

Koneserom sztuki szczególnie spodoba się książka Jurija Biryulyova „Rzeźba Lwowska”, która zawiera setki zdjęć z rzeźbami ze Lwowa oraz opowieściami o nich. Rzeźba to w ujęciu autora szczególny sposób komunikowania się z miastem, które ma historyczną przeszłość związaną z Europą.

 

Liczne książki historyczne o Lwowie nie ograniczają się do literatury o lwowskiej rzeźbie. Ciekawą pozycją jest książka z ilustracjami i objaśnieniami lwowskich sentencji łacińskich, które można wypatrzeć w całym mieście a jej tytuł to „Anno Domini. Napisy łacińskie ze Lwowa”. Od teraz zwiedzanie z nią kościołów, klasztorów czy uniwersytetów będzie miało zupełnie inny wymiar i nabierze kontekstu.

 

Książki o historii Ukrainy to nie tylko drętwe podręczniki pełne kalendariów, dat i wydarzeń im odpowiadających. Istnieją naprawdę interesujące tomy, ograniczające swą tematykę i okresy której dotyczą. Przykładem jest „Literacki Lwów. 1939–1944". To burzliwa i groźna, pełna niezwykłych wydarzeń epoka, o której opowiadał pisarz Ostap Tarnavsky, mający doświadczenie w komunikacji z U. Samczukiem, I. Bagryanem, T. Osmachką i A. Lubczenką. Życie pod okupacją niemiecką i sowiecką, mimo wszystkich trudności, nie przestało być literackie.

 

Ciekawą książkę stanowi również pozycja "Podziemia Lwowa lat 70-80 XX wieku", która jest antologią prozy i esejów o Lwowie autorstwa takich autorów jak Jurij Andruchowycz, Mykoła Riabczuk, Halina Pagutyak, Andrij Sodomora, Jurij Wynnyczuk, Wiktor Nieborak i wielu innych. Antologia to zbiór przemyśleń pisarzy nad historią, atmosferą i literaturą Lwowa. Są one bardzo prawdziwe, choć opisane w artystyczny sposób.

 

Warto przytoczyć również lwowską antologię „To jest Lwów. Zbiór opowiadań miejskich”. Stanowi on kolejną próbę odczytania i zrozumienia miasta Lwowa przez znanych i utalentowanych autorów.