Biuro Podróży Chortycia
Plac Na Bramie 8
37-700, Przemyśl


Park Stryjski - najpiękniejszy park we Lwowie

 

Park Stryjski to najładniejszy i największy park Lwowa. Jest ulubionym miejscem pieszych wycieczek dla mieszkańców, gdzie można spacerować koło stawu z łabędziami, oranżerii z roślinami tropikalnymi, czy ruin zamku. Do parku wchodzimy przez wysoką koryncką bramę, która mieści się przy ulicy Parkowej. Wchodząc natrafimy na staw i oranżerię dookoła której rośnie ok. 260 gatunków roślin ozdobnych. Wśród egzotycznych roślin znajdziemy drzewo z zwiędłymi liśćmi, czy tulipanowiec, którego ojczyzną jest Ameryka Północna. W dolnej części parku znajdziemy również pomnik polskiego bohatera z powstania kościuszkowskiego Jana Kilińskiego. W końcu ciasnej alejki stoją ruiny „sztucznego” zamku, które zbudowano pod koniec XIX wieku. W górnej części parku możemy znaleźć pozostałości z Wystawy Krajowej z roku 1894 roku – dawny pałac sztuki zaprojektowany przez czołowych architektów Lwowa. W Galicji ani Kraków ani Przemyśl takimi parkami pochwalić się nie mogły. 


Sam park znajduje się w południowej części Lwowa między ulicami Stryjską a Franki. Wypływa stamtąd potok Soroka. Stryjski Park został stworzony według projektu Arnolda Röhringa, który był inspektorem ogrodów miejskich. Prace związane z założeniem parku rozpoczęto w 1887 roku. Park podzielony jest na część dolną i górną, która była też zaadoptowana pod Wystawę Krajową w 1894 r. Na powierzchni 50 hektarów możemy znaleźć takie drzewa jak klony, kasztany, olchy, brzozy, buki, dęby, akacje, lipy i sosny. 

Przed założeniem parku tereny, które obecnie zajmuje nazywano Stryjskim Przedmieściem. Działka nowego parku należała do miasta i mierzyła 70 frankońskich łanów, które miastu podarował jeszcze Kazimierz Wielki w roku 1356. Działki nie były użytkowane, bo nie nadawały się ani pod zabudowę ani pod pastwiska. Znajdowały się tam trzęsawiska, ciężkie do przejścia krzaki i pagórki co było dobrym schronieniem dla zwierząt i zbiegów ukrywających się przed wymiarem sprawiedliwości. Jednak w XIX wieku to ponure miejsce całkowicie zmienia całkowicie swoje oblicze. Po wprowadzeniu reform po roku 1860 miejscowe władze wszystkimi dostępnymi środkami starały się podkreślić status miasta, które zostało stolicą Galicji i odróżnić się od Przemyśla i Krakowa. Jednym z priorytetów było zagospodarowanie terenów zielonych i stworzenie nowego wielkiego i nowoczesnego parku. Prace zaczęto w roku 1879 z inicjatywy radnego Stanisława Niemczynowskiego. Projektowanie parku przypadło Arnoldowi Röhringowi i to był największy i najpiękniejszy projekt jaki wykonał dla miasta. Na trenie parku posadzono 40 tyś drzew. Jak twierdził Stankiewicz, park jest chwałą i dumą Lwowa dzięki starannemu sadzeniu drzew, niespotykanym gatunkom i estetycznym układzie alejek. Rozwój parku jednak na roku 1887 nie zakończył się. Na południowym wschodzie dokupiono 30 morgów ziemi za cenę 5000 złotych. Potem zaplanowano górną część parku razem z fontannami i centralną aleją. Parę lat później w górnej części parku odbyła się wielka jak na Lwów Krajowa Wystawa przez, którą przwinęło się ponad milion odwiedzających. Ideą wystawy było pobudzenie postępu we Lwowie i podkreślić sukcesy Galicji w sferze kulturalnej, gospodarczej i społecznej. Na terenie parku znajdowało się ponad sto pawilonów w różnych stylach historycznych. Autorem projektu był Franciszek Skowron – główny architekt wystawy. Swój udział w projektowaniu mieli również Julian Zachariewicz, Juliusz Hochberger czy Zygmunt Gorgolewski. Powstało tam prawdziwe miasteczko ale do dzisiejszych czasów przetrwało jedynie kilka budynków. Budynki tworzyły zgraną kompozycję z roślinami, które były wokół nich posadzone. 

 

Wystawa odbyła się w setną rocznicę powstania kościuszkowskiego i w jednym z pawilonów na ekspozycji postawiono monumentalną Panoramę Racławicką, której autorami byli Jan Styka i Wojciech Kossak. W związku z rocznicą w dolnej części parku postawiono również pomnik Jana Kilińskiego. Po tym wydarzeniu oprócz nazwy Park Stryjski, funkcjonowała druga Park Kilińskiego. Niedaleko pomnika postawiono również oranżerię. W dalszej historii parku odbywały się tam również następne wystawy. Od 1922 roku urądano na terenie parku Targi Wschodnie. W XX-leciu międzywojennym w okolicy parku powstały stadiony polskich drużyn Czarni i Pogoń oraz ukraińskiego Sokoła. W połowie ubiegłego wieku władze radzieckie budują bramę wejściową i przebudowano pałac sztuki i rotundy, gdzie umieszczona była wcześniej Panorama Racławicka, na obiekty sportowe. Wydzielono wtedy również część parku z przeznaczeniem dla zabaw z dziećmi.

 

Sprawdź wycieczki Lwów lub jednodniowe wycieczki do Lwowa, które posiadamy w ofercie.