Biuro Podróży Chortycia
Plac Na Bramie 8
37-700, Przemyśl


Wyjazd na Ukrainę

Według Światowej Organizacji Turystyki Ukraina zajmuje ósme miejsce w Europie pod względem liczby turystów. Ukraina to kraj, który leży na styku Europy Środkowej i Wschodniej, między Północą a Południem. Dlatego też może wiele zaoferować dla turystów chętnych zwiedzić ten zakątek świata. Karpackie pasma górskie są odpowiednie do jazdy na nartach, turystyki pieszej oraz wędkowania. Wybrzeże Morza Czarnego jest popularnym miejscem na wakacje latem. Ukraina ma własne winnice, które produkują naturalne wina, ruiny starożytnych zamków, zabytkowe parki, cerkwie i kościoły katolickie, kilka meczetów i synagog. Kijów, Odessa i stare miasto Lwów, Kamieniec Podolski czy Użgorod. Wszystkie te miejsca zachwycają. Jak przygotować się do wyjazdu? Kilka ważnych informacji.


  1. Po pierwsze do przekroczenia granicy potrzeby jest na ważny paszport ( co najmniej 6 miesięcy). Staje się on naszym dowodem tożsamości na Ukrainie. Nie wymagane są wizy dla obywateli Unii Europejskiej, USA, Kanady, Japonii, niektórych innych krajów.

  2. Językiem urzędowym jest język ukraiński. Wielu Ukraińców nie mówi zbyt dobrze po angielsku, zwłaszcza poza dużymi miastami. Rozmawiają także w j. rosyjskim. We Lwowie bez większego problemu można dogadać się w j. polskim o czym przekonasz się w trakcie wycieczki do Lwowa.

  3. Waluta obowiązująca w kraju to hrywna (UHA). W większych miastach znajduje się wiele kantorów ( np. we Lwowie praktycznie na każdym kroku). Rzadko zdarza się ,że kantor pobiera prowizję od wymiany. Bliżej granicy z Polską bez problemu można wymienić złotówki na hrywny, ale dalej ( np. Kamieniec Podolski czy Odessa) może być już z tym problem, lepiej brać ze sobą EURO lub dolary do wymiany. Karty płatnicze /kredytowe są przyjmowane w większych supermarketach i restauracjach. Przelicznik/kurs bankowy jest korzystny i nie powinno się mieć obaw czy wątpliwości czy używać kart. Ceny na Ukrainie są różne.

  4. Należy pamiętać, że na Ukrainie zmieniamy czas, w stosunku do czasu warszawskiego czas kijowski różni się + 1h.

  5. Planowanie wyjazdu. Wiosna i jesień są uważane za łagodne. Listopad i marzec są często śnieżne i zimne, a temperatury są bliskie zera. Niektóre dni wiosną i jesienią mogą być ciepłe i słoneczne, inne zaś będą deszczowe. Zima to wspaniały sezon wakacyjny, szczególnie na Sylwestra i Boże Narodzenie. Większość Ukraińców świętuje Boże Narodzenie zgodnie z prawosławną tradycją chrześcijańską - 7 stycznia. Wtedy dzieje się wiele interesujących rzeczy, ale pogoda może być bardzo zimna. Zima w Karpatach jest także bardzo urokliwa, królują tam sporty zimowe ( Bukowel), huculski klimat i przepiękna przyroda. Lato jest łagodne w czerwcu, a dość gorące w lipcu i sierpniu, dzięki czemu jest to doskonała pora na odkrywanie wybrzeża z Odessą i Karpatami. Kijów staje się dość pusty i powolny w sierpniu, gdy Ukraińcy wyjeżdżają na wakacje. Istnieją trzy miasta, które warto odwiedzić na Ukrainie, które naprawdę pokazują kraj najlepiej, jak potrafią. Kijów (stolica Ukrainy) to kwitnąca miejscowość turystyczna - miejsce pochodzenia starożytnej Rusi Kijowskiej. Lwów jest nieoficjalną stolicą Zachodniej Ukrainy, która umiejętnie łączy stare z nowoczesnością,. Odessa jest południowym klejnotem kraju, rozrywkowa z licznymi plażami i atrakcjami wakacyjnymi.

  6. Zdecydowanie dobrze jest znać podstawowy ukraiński przed przyjazdem na Ukrainę. W ten sposób można natychmiast komunikować się z ludźmi, np. Negocjować opłatę za przejazd taksówką z lotniska i zamówić swój pierwszy barszcz.

  7. Można też poświęć trochę czasu na poznanie Ukrainy, jej mieszkańców i ich kultury. Znajomość drobnych zwyczajów lub pozornie nieistotne zasady etykiety mogą pomóc.

  8. Zakupy w niedzielę. W przeciwieństwie do większości krajów europejskich, w których niedziele zwykle oznaczają, że sklepy są zamknięte, Ukraina jest idealna na weekendowe zakupy. W największych miastach Ukrainy centra handlowe i rynki są otwarte codziennie od około 10 rano do 10 wieczorem - soboty i niedziele nie są wyjątkiem. Należy jednak pamiętać, że w poniedziałki czasem ludzie biorą urlop, ze względu na intensywny tryb pracy w inne dni. Kiedy Ukraińcy podróżują do innych krajów w Europie, szczerze zaskakuje fakt, że większość miejsc jest zamknięta w niedzielę.

  9. Kuchnia ukraińska. Po przyjeździe na Ukrainę pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, to spróbować ukraińskiej kuchni. Tradycyjne jedzenie jest bardzo różnorodne. Wiele restauracji serwuje lokalne potrawy i napoje, od salo (słonina wieprzowa) i barszcz z placuszkami, po banush (grys kukurydziany). Na deser syrniki (placki z twarogiem) ze śmietaną (kwaśną śmietaną) i konfiturą, do picia uzwar ( kompot z suszu). Chyba najczęściej wybieranym alkoholem w tej części Europy jest wódka, a Ukraińcy mają ich kilkanaście. Tradycyjną horilkę można spotkać w wielu wariantach z smakowych. Popularne są również Koniaki , wina oraz piwa regionalne.