Biuro Podróży Chortycia
Plac Na Bramie 8
37-700, Przemyśl


Wyjazd samochodem na Ukrainę

Czego potrzebujemy do przekroczenia granicy z Ukrainą kiedy jedziemy autem. Po pierwsze paszport, prawo jazdy prowadzącego samochód, następnie Zielona Karta pojazdu oraz w przypadku kiedy pojazd nie jest własnością podróżujących notarialnie potwierdzone upoważnienie do kierowania pojazdem. Zielona Karta to obowiązkowy międzynarodowy certyfikat ubezpieczenia, który ma jednolitą formę we wszystkich krajach, a jego obecność jest warunkiem wstępnym dla kierowców, którzy planują podróżować za granicę własnym samochodem do krajów członkowskich systemu międzynarodowego. Obowiązuje w 14 krajach i potwierdza, że auto posiada aktualne ubezpieczenie OC. Zieloną kartę można wyrobić u ubezpieczyciela, bezpłatnie. Potwierdzenie notarialne powinno być także przetłumaczone na język ukraiński przez tłumacza przysięgłego.

Długość autostrad na Ukrainie wynosi 170 tys. Km. Spośród nich około 50 tysięcy kilometrów to drogi o znaczeniu krajowym, pozostałe 120 tysięcy to drogi lokalne. Znaczenie ukraińskich autostrad w ruchu międzynarodowym potwierdza przejazd przez Ukrainę 4 z 10 międzynarodowych korytarzy transportowych, w tym przez istniejące autostrady, takie jak Kijów-Chop i Kijów-Odessa. Główna sieć tras jest rozproszona po całym kraju i łączy wszystkie główne miasta Ukrainy oraz zapewnia trasy transgraniczne z krajami sąsiadującymi. Stan tych dróg odpowiada za Ukravtodor, stan dróg jest różny, drogi lokalne zazwyczaj są bardzo kiepskiej kondycji. Ponadto istnieje 250 000 km dróg -ulic miast, za które odpowiedzialne są władze lokalne. Zdecydowana większość ukraińskich dróg nie była aktualizowana od czasów sowieckich, a teraz są przestarzałe. Rząd Ukrainy zobowiązał się do budowy około 4500 km autostrad w 2012 r.


Wiele słyszy się o kolejkach na granicy z Ukrainą. Niestety to prawda, aby przekroczyć samochodem granicę z Ukrainą czeka się w kolejce. Czas oczekiwania jest uzależniony od natężenia ruchu w na danym przejściu granicznym. Przejść z Ukrainą drogowych jest osiem Budomierz-Hruszów, Dołhobyczów-Uhrynów, Dorohusk-Jagodzin, Hrebenne-Rawa Ruska, Korczowa-Krakowiec, Krościenko-Smolnica, Medyka-Szeginie, Zosin-Uściług. Na granicy należy słuchać poleceń funkcjonariuszy straży granicznej i stosować się do panujących zasad, tzn. np. nie fotografować, palić w wyznaczonych miejscach. Należy się też przygotować, że będzie trzeba otworzyć bagażnik oraz na pytania czy nie zostają wwożone zakazane rzeczy. Jeśli wszystko w porządku z dokumentami to takie przekroczenie granicy jest raczej formalnością. Po stronie ukraińskiej może to być bardziej skomplikowane ponieważ trzeba podchodzić do okienek podpisywanych cyrylicą, ale to nie problem. Tam się nie można zgubić. Wyprawa samochodem np. do Lwowa jest bardzo popularnym sposobem podróżowania. Drogi z granicy są dobre, co może lekko zaskoczyć to to jak jeżdżą ukraińscy kierowcy. Na pewno kultura jazdy odróżnia się od polskiej. Dlatego też we Lwowie nie powinien dziwić zaparkowany na środku szerokiej ulicy samochód na awaryjnych lub nadmierne używaniu klaksonów.

 

Lokalne standardy jazdy są złe. Światła uliczne są słabe, ograniczenia prędkości, światła drogowe i znaki drogowe są często ignorowane, a kierowcy rzadko oznajmiają przed manewrowaniem. Istnieje duża liczba wypadków drogowych, w tym śmiertelnych. We Lwowie działa Uber, Bolt oraz nie ma problemu z taksówkami. Ceny zaczynają się od 7 UHA /km plus opłata startowa. Samochód jeśli nie nocujemy w hotelu, który posiada prywatny parking najlepiej pozostawić na parkingu strzeżonym. Nie są one takie drogie, a zawsze to bezpieczniej. Nie chodzi tu o kradzież auta, ale przede wszystkim o tablice rejestracyjne, które są raczej chodliwym towarem. Na Ukrainie obowiązują również ograniczenia prędkości, w miastach dozwolona prędkość to 50 km/h, 130 km/h na autostradzie, 110 km/h na drodze szybkiego ruchu i 90 km/h na drodze krajowej. Warto o tym pamiętać, bo przekroczenie prędkości plus obca rejestracja może równać się mandat. Mandaty nie są tak wysokie jak w Polsce, ale przecież nie ma co się narażać na zbędne koszty. Na Ukrainie nie ma obowiązków zapinać pasów bezpieczeństwa, choć nie rekomendujemy tego. Od niedawna obowiązkowy jest takeż fotelik dla dziecka. A dokładnie od listopada 2019 roku. Niezbędnym elementem wyposażenia auta jest także apteczka, w skład której wchodzi m.in. :


- opaska uciskowa, -1 szt.
- elastyczny bandaż (5 m x 10 cm) - 1 szt.

- sterylny bandaż z gazy (5 m x 10 cm) - 2 szt.

- sterylny bandaż z gazy (7 m x 14 cm) - 1 szt.
- niesterylny bandaż z gazy (5 m x 5 cm) - 1 szt.

- niesterylny bandaż z gazy (7 m x 14 cm) -1 szt.

- gaziki odkażające (6 cm x 10 cm) - 2 szt.

- sterylne gaziki (6 cm x 10 cm) - 6 szt.
- nożyczki - 1 szt.


Jeśli chodzi o leki to nie ma większego sensu ich wożenia w aucie, szybko tracą przydatność przechowywane w upale lub mrozie. W aucie musi znajdować się także trójkąt ostrzegawczy oraz gaśnica.


Lepiej też nie wsiadać "wczorajszym" za kółko, choć dopuszczalny limit alkoholu w wydychanym powietrzu na Ukrainie to 0,0 promila. W Polce obowiązkiem jest jazda cały rok na światłach, u naszych sąsiadów nie. Okres z włączonymi światłami w dzień obowiązuje od października do 1 maja. Od listopada do marca należy jeździć na zimówkach, ale nie jest to sprawdzane na granicy. Łapówki dla policji to mit, jeśli zatrzymują to mają powód. Najczęściej przy małych przewinieniach kończy się to upomnieniem. Próba przekupstwa, wręczenia łapówki może skończyć się znacznie gorzej. Używanie telefonu komórkowego podczas jazdy jest zabronione.

Paliwo na Ukrainie jest tańsze. Najlepiej korzystać z rodzimych, dużych stacji benzynowych OKKO, WOG, Shell itp. . Można bez problemu płacić kartą, toalety są schludne i wysprzątane. Stacje benzynowe zazwyczaj się dobrze zaopatrzone w przekąski i napoje w tym dobrą kawę. Warte uwagi są wycieczki do Lwowa z Przemyśla.