Biuro Podróży Chortycia
Plac Na Bramie 8
37-700, Przemyśl


Ziemia Przemyska - Informacje, Historia.

Krasiczyn - miejscowość słynie w całej Polsce z zespołu zamkowo-parkowego z przełomu XVI i XVII wieku. Zbudowany został przez Stanisława Krasickiego i jego syna Marcina jako pallazzo in forteca. Dwie ściany parawanowe zamku zdobione są piękną ażurową attyką. W narożach znajdują się cztery okrągłe baszty - Boska, Papieska, Królewska i Szlachecka (ich nazwy symbolizują aprobowaną przez fundatorów hierarchię świata, obejmującą doczesność i wieczność).


Krasiczyn - miejscowość słynie w całej Polsce z zespołu zamkowo-parkowego z przełomu XVI i XVII wieku. Zbudowany został przez Stanisława Krasickiego i jego syna Marcina jako pallazzo in forteca. Dwie ściany parawanowe zamku zdobione są piękną ażurową attyką. W narożach znajdują się cztery okrągłe baszty - Boska, Papieska, Królewska i Szlachecka (ich nazwy symbolizują aprobowaną przez fundatorów hierarchię świata, obejmującą doczesność i wieczność). Z dziedzińca zamkowego, okolonego arkadowymi podcieniami, podziwiać można niezwykle rzadko spotykane przepiękne sgraffitowe dekoracje przedstawiające sceny biblijne, medaliony z popiersiami cesarzy, wizerunki polskich królów oraz sceny myśliwskie. Wycieczki do Lwowa z Przemyśla dostepne są również z Krasiczyna.

Prałkowce - miejscowość nazwę swoją zawdzięcza, istniejącym tu kiedyś, pralniom płócien, sławę zaś obrazowi Matki Boskiej Zbraskiej w kościele prowadzonym przez księży Michalitów. Obraz ten został przywieziony ze Zbaraża na Ukrainie z kościoła ojców bernardynów, gdzie przebywał ponad 300 lat. Modlił się przed nim m.in. król Jan III Sobieski i Michał Korybut Wiśniowiecki. Obok świątyni stoi drewniana dzwonnica. We wsi znajdują się także ruiny fortu artyleryjskiego VII "Prałkowce" stanowiące fragment pierścienia zewnętrznego twierdzy przemyskiej.

Wycieczki do Lwowa z Przemyśla - przebywając na pogórzu warto skorzystać z okazji i skorzystać z wycieczki do Lwowa. Ziemia Przemyska graniczy bezposrednio z Ziemią Lwowską. Wycieczki na Ukrainę są atrakcją dla turystrów.

Brama fortu w SiedliskachSiedliska - wieś słynie z Fortu I Salis Soglio, który zachował się w 80%. Jest to fort nietypowy artyleryjski, obecnie obok fortu przebiega granica państwowa z Ukrainą. Nieopodal rezerwat "Skarpa Jaksmanicka", który chroni niezwykle rzadkiego ptaka żołnę. Na uwagę zasługuje także zagospodarowany i oczyszczony fort pancerny XV "Borek".

Bolestraszyce - wieś położona 11 km na od Przemyśla, znajduje się tutaj sławne arboretum, czyli ogród botaniczny, w którym hodowane są dziesiątki egzotycznych roślin. Dodatkową atrakcją jest dworek malarza Piotra Michałowskiego oraz okazałe ruiny fortu XIII "San Rideau".

Fort w Kuńkowcach Kuńkowce - na terenie wsi w latach 1881-82 Austriacy zbudowali Fort VIII "Łętownia", obecnie udostępniony do zwiedzania. Na forcie mieści się ekspozycja poświęcona Twierdzy Przemyśl.

Chotyniec - we wschodniej części wsi na niewielkim wzniesieniu usytuowana jest cerkiew grekokatolicka p.w. Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy, drewniana, o konstrukcji zrębowej. Jej budowę datuje się na rok 1615.

Posada Rybotycka - powstała w XIV wieku przy klasztorze prawosławnym św. Onufrego. Miejscowa legenda głosi, że w jej podziemiach pochowano władykę Michała Kopystańskiego, który był zaciekłym przeciwnikiem Unii Brzeskiej. Dzisiaj wyludniona wieś przyciąga turystów najstarszą murowaną cerkwią w Polsce, w stylu gotyckim, obronną. Warto stąd wybrać się do wsi Kopyśno z XV wieku, zamieszkałą przez jedną rodzinę.

Kalwaria Pacławska - pięćdziesiąt lat po powstaniu Kalwarii Zebrzydowskiej Andrzej Maksymilian Fredro fundował Kalwarię Pacławską. U podnóża Wiaru, na szczycie wzgórza powstał w stylu późnobarokowym zespół klasztorny oo Franciszkanów. Wewnątrz znajduje się cudami słynący obraz Matki Boskiej Pacławskiej (przeniesiony z Kamieńca Podolskiego). Do niego co roku ściągają tysiące wiernych na odpust. Zespół kalwaryjski tworzą 43 kaplice, rozrzucone po lasach i wzgórzach, połączone dróżkami.

 

Arłamów - to dawny ośrodek wypoczynkowy Urzędu Rady Ministrów. Przebywał w nim internowany w czasie stanu wojennego Lech Wałęsa. Obecnie ogólnie dostępny, otoczony lasami bogatymi w zwierzynę, grzyby, jagody, stwarza znakomitą bazę dla myśliwych, zbieraczy oraz amatorów pięknych widoków i kryształowego powietrza. Cerkiew w UluczuUlucz - na wzgórzu Dębnik nad wsią Ulucz stoi jedna z najstarszych cerkwii w Polsce. Według przekazów budowę rozpoczęto w 1510 r.

 

Dubiecko - bardzo ciekawa miejscowość na Pogórzu Dynowskim. Urodził się tutaj Ignacy Krasicki, w latach dziecinnych w dworku mieszkał Aleksander Fredro. W Dubiecku powstała kolęda Bóg się rodzi. Zabytki: pałac Krasickich, cerkiew, kościół parafialny.

 

Pruchnik - centrum dawnego miasteczka zachowało oryginalny układ przestrzenny ukształtowany jeszcze w czasach lokacji miasta, z rynkiem i wybiegającymi zeń kilkoma uliczkami. Z typowej drewnianej małomiasteczkowej zabudowy zachowało się jeszcze ok. 40 budynków, w większości z charakterystycznymi podcieniami. Część odnowiona, najstarsze z XVIII wieku. Obecnie jeden z ciekawszych punktów na Szlaku Architektury Drewnianej.

 

Jarosław - początki miasta sięgają XII wieku, już w końcu XIV wieku zaliczany był do bogatszych miast Korony. Swój rozwój i europejską sławę w XVI-XVII wieku zawdzięczał jarmarkom - jednym z największych w Rzeczpospolitej. Był też ważnym portem na Sanie. Dla potrzeb tego ogromnego handlu kupcy budowali kamienice z głębokimi piwnicami. Dzisiaj można je oglądać dzięki Podziemnej Trasie Turystycznej. Okres świetności Jarosławia przypomina manierystyczna kamienica Orsettich oraz renesansowy ratusz. Z Jarosławia również może pojechać na wycieczki do Kijowa.

 

Łańcut - zamek w Łańcucie wybudowany został przez Lubomirskich jako nowocześnie ufortyfikowana rezydencja. Potoccy zamienili go w jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Słynie ze znakomitych wnętrz mieszkalnych oraz z największej w kraju kolekcji pojazdów konnych. Całość otoczona parkiem w stylu angielskim. W Łańcucie znajduje się także Muzeum Gorzelnictwa.

 

Leżajsk - 15-tysięczne miasto w dolinie Sanu słynie z sanktuarium oo. Bernardynów z bogatym wystrojem wnętrz oraz barokowymi organami - jednymi z najcenniejszych w Europie w zakresie budowy i zdobnictwa. Co roku odbywają się tutaj Międzynarodowe Festiwale Muzyki Organowe i Kameralnej. W Leżajsku znajduje się również kirkut z grobem cadyka Elimelecha - jedyny tego rodzaju zabytek w Polsce. Odwiedza go co roku tysiące pielgrzymów z całego świata.

 

Sieniawa - losy i rozwój miasta mocno związane były z dwoma wielkimi rodami: Sieniawskich i Czartoryskich. Pozostały po nich słynne zabytki: zespół pałacowo-parkowy z hotelem (ongiś własność Książąt Czartoryskich) oraz Zespół Klasztorny Dominikanów z unikalną kryptą Książąt Czartoryskich z 22 trumnami (tutaj m.in. spoczywa księżna z Flemingów Czartoryska, Pani na Puławach).