Biuro Podróży Chortycia
Plac Na Bramie 8
37-700, Przemyśl


Historia kolei w Galicji

Pierwszy pasażerski pociąg z Przemyśla do Lwowa pojawił się na dworcu w stolicy Galicji 4 listopada 1861 roku o godzinie 14.30. Wtedy właśnie ukończono odcinek kolei Przemyśl - Lwów. Budowę rozpoczęto w 1859 i długość odcinka mierzył 97,6 km. W roku 1861 ukończono również budowę dworca lwowskiego, który miał być w przyszłości połączony liniami kolejowymi z Krakowem, Czerniowcami, Podwłoczyskami i Brodami. Na wszystkich stacjach między oboma miejscowościami tłumnie ludzie witali "stalowego konia" a we Lwowie zagrała nawet kapela. Tak właśnie wyglądały początki historii kolei w Galicji, która połączyła Kraków z Lwowem. Na odcinku Kraków – Dębica pociągi już jeździły 1856, by po paru latach dotrzeć do miast Galicji Wschodniej. W ofercie naszej firmy znajduje się wycieczka pociągiem do Lwowa, zobacz więcej informacji na ten temat.


Sprawdź także: Wycieczki na Ukrainę, które organizowane przez nasze biuro podróży w najbliższym czasie. O szczegółach dowiedzą się Państwo ze strony głównej.


Na trasie galicyjskiej kolei powstały również okazałe dworce. Uwagę warto zwrócić na dworzec w Przemyślu, który w latach 2010 – 2012 przeszedł kapitalny remont i powrócił wizualnie do dawnej świetności. Na dworcu istnieje również terminal do odpraw turystów jadących na Ukrainę. Dworzec został otwarty 4 listopada 1860 a w 1895 gruntownie przebudowany na styl neobarokowy. We Lwowie natomiast wybudowano na początku dworzec neogotycki lecz duży wzrost ilości pasażerów spowodował, że było trzeba postawić nowy budynek. W 1904 otwarto nowy budynek (w miejscu starego) w stylu neorenesansowym w połączeniu z secesją. Przed wejściem stały posągi „Przemysł” i „Handel” a hale peronowe były oszklone z estetycznie wykonanymi przęsłami metalowymi. W momencie oddania dworca, był on największym w Galicji. Wzrost zainteresowania koleją przez pasażerów w Galicji był dość znaczny, bo w 1860 z usług przewozów pasażerskich korzystało trochę ponad dwieście tysięcy a kilkanaście lat później liczba zbliżała się do miliona, by pod koniec XIX wieku dojść do 1,5 mln. Istotna dla Galicji była również budowa odcinka, który Przemyśl i Lwów łączył z Budapesztem. Linia do stolicy Węgier oddano w roku 1872, mimo faktu, że 400 metrowy tunel w Łupkowie oddano dwa lata później.