Biuro Podróży Chortycia
Plac Na Bramie 8
37-700, Przemyśl


Kuchnia gruzińska

Niepowtarzalna, doceniania nie tylko w Europie dzięki kilku potrawą, które zyskały ogólnoświatowe uznanie. W czym tkwi fenomen i co charakteryzuje tradycyjną kuchnię gruzińską?  U podstawy kuchni gruzińskiej leżą świeże produkty – świeże mięso ( nie mrożone), warzywa oraz zioła ( przede wszystkim kolendra). Stosowanie lokalnych produktów, dostępnych przede wszystkim na terenie Kaukazu. Z podstawowych warzyw i owoców można wymienić : pomidory, bakłażany, papryka, ogórki, fasola, winogrona, melony arbuzy. Czosnek, cebula, kolendra oraz orzechy.


W fundamencie kuchni gruzińskiej, jej filozofii przygotowania potraw stoi kontrast : aromat i ostrość. Warzywa to podstawa w kuchni gruzińskiej, są one używane do przygotowania dań głównych jak i jako dodatek do mięsa. Ze względu na historyczno- geograficzne położenie kuchnia Gruzji jest podzielona na zachodnią i wschodnią. Podział ten jest widoczny poprzez osmańskie wpływy z jednej strony a irańskie z drugiej. Różnica polega między innymi na tym jak używane są produkty mięsne i mączne ( jak np. chleb) oraz w sposobie dobory przypraw do potraw i nadaniu im konkretnego smaku. Osobliwości regionalne.

W Gruzji Zachodniej bardzo popularny jest tam chleb oraz placuszki z mąki kukurydzianej – mczadi. W niektórych prowincjach takich jak Megreli i Abchazji zamiast chleba wykorzystuje się czumizę ( rodzaj prosa ) robi się z niej coś w rodzaju kaszy – gomi. Jedzą ją zamiast chleba, do zup,mięs oraz warzyw. Jeśli chodzi o mięso to we Wschodniej Gruzji głównymi gatunkami mięsa są jagnięcina oraz cielęcina. W tej kuchni używa się też różnego rodzaju zwierzęcych tłuszczów. W Zachodniej Gruzji dużo mniej jada się tych mięs, częściej na stołach goszczą przydomowe ptaki – kury i indyki. Tu też potrawy są ostrzej doprawiane oraz występują inne sosy do potraw. Podział między wschodem a zachodem jest wyraźny, ale jedno i drugie to wielokulturowe tradycje narodowej kuchni gruzińskiej. Cechą charakterystyczną dotyczącą obróbki potraw jest stosowanie kwaśnego specyficznego smaku, aby podkreślić aromat i konsystencję gruzińskich zup i sosów.

Przy tradycyjnym gruzińskim stole zasiada tamada, on kieruje ucztą. To człowiek poważany, jego wszyscy słuchają. To on nadaje prawo do toastu. Nie można wznieść go samemu, to przywilej. Tradycyjny gruziński toast to sztuka, ten kto został poproszony o jego wygłoszeni musi pamiętać, że kielich musi wypić do dna dla innych nie jest to obowiązkowe. Toast nie może zawierać negatywnych czy obraźliwych słów odnośnie zgromadzonych. Biesiadowanie w Gruzji to proces, posiłek jest celebrowany a goście dotrzymują się rytuału.

Dania kuchni gruzińskiej



1) Chinkali – pierogi o charakterystycznym kształcie sakiewki, mogą mieć nadzienie mięsne ( barania) grzybowe, ziemniaczane lub serowe.
2) Chaczapuri zapiekany placek nadziewany serem to najpopularniejsze gruzińskie danie,podaje się go w różnych wariacjach, w zależności od regionu.
3) Adżapsandali– danie wegetariańskie składające się z bakłażana, ziemniaków, papryki i pomidorów.
4) Kuczmaczi – danie z wątróbki, serc i żołądków z orzechami i posypanymi na górę nasionami granatu
5) Kupati – kiełbasa wyrabiana z wieprzowiny, z dodatkiem soli, pieprzu, cebuli, czosnku a także mieszanki przypraw chmeli suneli.
6) Lobiani – ciasto chlebowe z nadzieniem z fasoli.
7) Lobio – potrawa z fasoli, która prawie w każdej rodzinie wykonywana jest według innego przepisu, zazwyczaj zawiera kolendrę, czosnek i przyprawy.
8) Badridżani – potrawa ze smażonego bakłażana faszerowanego przyprawioną pastą z orzechów
9) Tolma – to bakłażany, zielone pomidory lub papryka nadziewane mięsem lub pastą orzechową przyprawioną nasionami granatu
10) Basturma – suszone w przyprawach mięso- cielęcina
11) Charczo – gęsta zupa gulaszowa
12) Churchele – gruzińskie słodycze